Zamek w Krasiczynie

        W ubiegłym roku wybraliśmy się na wycieczkę nad Solinę w drodze powrotnej wstąpiliśmy do Krasiczyna zupełnie przypadkiem. 
      Pierwszym właścicielem był Stanisław Krasicki a kolejni to m in. : Marcin Krasicki, Jan Tarło, Leon Ludwik i Sapieha.

      Zamek wybudowany został  w stylu renesansowo-manierystycznym. Architektem budowli był Galeazzo Appiani
Budowę  rozpoczęto w roku 1580 a ukończono w 1631. Ważniejsze przebudowy miały miejsce w latach: 1594-1614. Zamek, pomimo licznych pożarów i wojen, zachował prawie niezmienioną sylwetkę, jaką nadano mu na początku XVII wieku. Wybudowany w formie czworoboku zorientowany został ścianami według stron świata. Zamek charakteryzuje 4 odmienne wieże narożne: Boska , Papieska, Królewska i Szlachecka.  Prostokątny, rozległy dziedziniec otaczają od północy i wschodu skrzydła mieszkalne, a od południa i zachodu mury kurtynowe zakończone piękną, ażurową attyką. Pośrodku skrzydła zachodniego znajduje się przedbramie z bramą i kwadratową Wieżą Zegarową. Tędy przez zwodzony, a później kamienny most, prowadziła droga z istniejącego niegdyś miasta do zamku. Jednym z najcenniejszych elementów architektonicznych zamku jest mieszcząca się w Baszcie Boskiej kaplica przyrównywana do Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu. Na uwagę zasługują również bogato rzeźbione portale, loggie, arkady i unikalne dekoracje ścienne, tzw. sgraffita (ich całkowitą powierzchnię oblicza się na około 7000 m2). Przedstawiały one m.in. popiersia cesarzy rzymskich, postacie polskich królów, świętych, przodków Krasickich i sceny myśliwskie.
  Bram w zamku było w sumie aż trzy. Pierwsza jeszcze z zamku drewnianego prowadziła od północy, w murach można jeszcze doszukać się jej śladów. Druga - brama właściwa od zachodu, do niej prowadzi arkadowy most ponad fragmentem fosy. Kiedyś było to koryto Sanu, którego bieg zmieniono. Jeszcze na początku XXI wieku fosa wypełniona była wodą i podczas imprez na zamku można było po niej pływać łódkami, ostatnio jednak osuszono ją i bujnie rozwija się tam roślinność. Trzecia brama to obecne wejście od wschodu.

Dzięki zakończonym w 2010 roku pracom remontowym i rekonstrukcyjnym zamek odzyskał dawny blask, przynajmniej z zewnątrz, bo wyposażenie wnętrz zostało bezpowrotnie utracone. Wchodzi się za to do m.in. pięknej kaplicy, grobowca, podziemnych lochów z izbą tortur. Jedyny częściowo zachowany pokój - myśliwski, ocalał tylko dlatego że w 1939 r. jeden z pracujących na zamku ludzi zamurował wejście i bolszewicy nie wiedzieli o jego istnieniu. Sensacją było odnalezienie tam w szafie tajnego wejścia do korytarza, który pozwalał niepostrzeżenie opuścić zamek. Niestety korytarz ten jest obecnie zasypany. Zamek otacza bardzo ładny park, w którym znajduje się malowniczy staw z łabędziami i kaczkami oraz piękna aleja lipowa. Ogółem doliczono się tu aż 40 gatunków ptaków i 200 roślin.  Wspaniale odrestaurowano  całą wieżę Zegarową, która przejęła teraz funkcję punktu widokowego, loggię i resztę zdewastowanych elewacji. Wnętrza jednak nadal pozostają praktycznie puste, choć można w nich już coś zobaczyć, np. kolekcję ornatów czy ciekawe obrazy wykonane w technice sgraffita ściennego. 

 O znaczeniu świetności zamku w przeszłości świadczy fakt, że gościli w nim królowie polscy: Zygmunt III Waza, Władysław IV, Jan Kazimierz i August II. 
 W tym majestatycznym zamku w Krasiczynie przyszedł na świat 14 maja 1867 r., jeden z najwybitniejszych przedstawicieli rodu Sapiehów, książę kościoła, późniejszy kardynał Adam Stefan Stanisław Bonifacy Józef Sapieha (z rąk którego otrzymał święcenia kapłańskie Karol Wojtyła).

Trasa zwiedzania obejmuje: dziedziniec zamkowy, kryptę w Baszcie Boskiej, gabinet myśliwski, kaplicę zamkową pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, sale ekspozycyjne.

Dodatkową atrakcją jest zwiedzanie Sali Tortur w lochach zamkowych 

Każdy, kto pragnie zasmakować tradycyjnych oraz wyszukanych potraw sporządzonych przez zamkowych kucharzy, powinien odwiedzić Restaurację  oraz Kawiarnię Renesansową  gdzie przy filiżance aromatycznej kawy czy herbaty i słodkościach wypiekanych w zamkowej cukierni można zapomnieć o troskach dnia codziennego.
Stało się już tradycją, że w sobotnie popołudnia do Zamku w Krasiczynie nadciągają barwne orszaki weselne. Baśniowa sceneria renesansowego zamku otoczonego niezwykłym parkiem skłania Młode Pary do organizacji przyjęcia weselnego lub wyjątkowej sesji zdjęciowej właśnie w krasiczyńskim zamku. 
W odrestaurowanej zaś Kaplicy Zamkowej p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny młodzi mogą przypieczętować swój związek i powiedzieć sobie sakramentalne tak. 

Historia krasiczyńskiego zamku okryta jest "woalem" tajemnicy. Warto wziąć udział w nocnym zwiedzaniu zamku z kamerdynerem. O zmroku, na dziedzińcu Zamku odbywa się przy ognisku spotkanie z kamerdynerem, który barwnie opowiadając historię krasiczyńskiego zamku, przenosi  Gości w odległe czasy. Każdy zamek ma swoją legendę, także krasiczyński, podczas nocnego spotkania nie zabraknie wrażeń, po zmierzchu spośród obłoków wyłania się duch Białej Damy…

Zamek w Krasiczynie 
Po lewej z przodu widać Basztę Papieską, a po prawej Boską. Z tyłu po lewej jest Baszta Królewska a po prawej Szlachecka





Baszta Boska
W Baszcie Boskiej mieści się Kaplica 


Park i roślinność
Zamek otoczony jest jednym z najpiękniejszych parków krajobrazowych w Polsce. Najstarsze założenia parku sięgają XVII wieku i mają charakter geometryczny. Już wtedy obok rezydencji Krasickich od strony wschodniej rozciągały się ogrody zwane „Zwierzyńcem".


Ciekawostką tego miejsca jest to, że od czasów rządów Sapiehów gdy rodziła się córka sadzono lipę a gdy syn - dąb.


Więcej o historii  Zamku można przeczytać  na: https://zamki.res.pl/krasiczyn.php

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Sałatka z serem żółtym i fasolą

 Skladniki: Fasola czerwona z puszki,  Kukurydza z puszki, Ananas z puszki 6 plastrów, Kostka sera żółtego,  6 plastrów ananasa z puszki,  2...